Огляд пішохідного туристичного маршруту до витоку Дністра (+карта +74 фото)
  • Маршрут до одного з витоків Дністра на горі Чонтиївка у Турківському районі Львівській області.
  • Загальний час: 3…5 годин (з них на підйом: 1.5…2 години).
  • Складність: середня.

Підготовка до проходження маршруту

Надівати одяг та взуття для бездоріжжя, взуття бажано водонепроникне.

Взяти питну вода для підйому, на зворотній шлях можна буде набрати прямо з джерела. Якщо хочете, візьміть порожню пластикову тару, щоб набрати більше води з витоку – вниз нести легше 🙂

Будь ласка, не залишайте вздовж маршруту будь-яке сміття. Потурбуйтеся про те, щоб з собою була тара для сміття, яке можна буде пізніше викинути у місце організованного збирання відходів.

Проходження маршруту можна починати від автобусної зупинки у селі Розлуч (дістатися можна від будь-якого населеного пункту, який знаходиться на маршруті регулярного рейса Львів–Турка – автобуси ходять досить часто, інтервал між рейсами зазвичай не більше години), або від однойменної залізничної платформи (електрички Львів–Сянки та назад проходять через Розлуч не менше чотирьох раз на добу).

Автобусна зупинка у селі Розлуч

В будь-якому разі спочатку треба пройти вулицю Лесі Українки. Дорогою побачите законсервований костел святого Франциска Борджія.

Костел св. Франциска Борджія

Спочатку підйом помірний, але далі місцями становиться крутішим. У вологу погоду йти може бути слизько та брудно. Підготуйтеся до таких умов заздалегідь.

У підніжжя гори Чонтиївка

Подекуди вздовж маршруту є маркування «5001» з жовтою горизонтальною смужкою на білому фоні. Дорогою побачите джерело та навіть склянки (правда, вони можуть бути не скляні). Рослинність влітку досить різноманітна – є як гарні екземпляри квітучих рослин, так і інші цікаві рослини.

Стежина на маршруті

Після виходу на хребет гори треба повернути направо. Стежину можливо буде видно не досить чітко, але вона там є. Через метрів 150…200 буде поворот на спуск безпосередньо до витоку Дністра. Гарно освітлена місцевість зміниться темним лісом. Ще трошки і можна побачити дерев’яну бесідку, встановлену біля джерела. Є також ряд інших споруд та стенди з інформацією для туристів.

Дерев’яна бесідка біля витоку

Початок великої річки виглядає скромно, але все велике починається з малого.

Так починається Дністер

.

Схема маршруту

.

Інформація зі стенду, встановленого біля витоку Дністра

Що кожен із нас може зробити для Дністра?

Коли відпочиваєте на природі, намагайтесь якомога менше турбувати рослини та тварин: користуйтесь обладнаними стежками, зупиняйте в облаштованих місцях і насолоджуйтеся спогляданням тварин і рослин у природі.

Прибирайте за собою сміття після відпочинку на природі: пластик розкладається 100 років, алюмінієві пляшки – 500, скло – біля 1000.

Дотримуйтеся правил і термінів рибальства і полювання: необмежений вилов і відстріл загрожує існуванню майбутніх поколінь тварин, а також нашому харчуванню й добробуту.

Вимикайте воду, коли Ви не користуєтесь нею та використовуйте менше засобів для миття: централізована очистка і доставка води – коштовний процес. Засоби для миття потрапляють до природних водойм через каналізаційну систему, а потім знову – до наших осель.

Охороняйте ліси, прибережні захисні смуги (25-100 м) та не вибирайте пісок і гравій з річки: непомітно для нас вони виконують протиерозійну, протипаводкову й водозахисну функції, а також є домівкою для багатьох тварин та рослин.

Пам’ятайте, що за стан Дністра відповідальні не тільки уряд і приватні підприємства, але й кожен із нас.